HUMOR OG ALVOR: Kampanjefilmen «Ikke kjøp søppel» er en parodi på hva som kan skje når man lar seg rive med av lokketilbud.

Nyhet 09.12.2025

Vil få flere til å tenke over hva de kjøper

Stadig flere helt nye produkter havner i søpla. Det fikk renovasjonsselskapet RfD til å ville øke bevisstheten rundt unødvendig forbruk.

Analyser Renovasjonsselskapet for Drammensregionen (RfD) har gjennomført viser at mer enn halvparten av restavfallet de samler inn er ting som kunne vært sortert ut eller brukt på nytt.

Samtidig handler nordmenn mer enn noen gang, spesielt på nett, og mange av varene som bestilles har kort levetid.

– Vi ønsket å gjøre noe som en motvekt til Black Week og kjøpepresset mange kjenner på før jul, og utfordret Apeland på å tenke i samme retning. Da vi begynte å undersøke fast fashion og fast retail nærmere, ble det tydelig for oss: Dette er et så stort problem at vi må gjøre noe, sier Marte Brændsrud, kommunikasjonssjef i RfD.

På bakgrunn av dette utviklet RfD og Apeland kampanjen «Ikke kjøp søppel». Målet er å skape refleksjon rundt at små og tilsynelatende uskyldige kjøp kan bli til store mengder unødvendig avfall.

– Da Apeland presenterte konseptet, kjente vi at det traff en nerve. Vi er veldig opptatt av å få ned avfallsmengdene og øke sorteringsgraden i vårt område. Da hjelper det lite at det blir stadig vanligere å bestille billige varer fra andre siden av verden, som leveres rett i postkassa, for så å havne i restavfallet, sier Brændsrud.

Kampanjen består av tre filmer der vi følger ulike personer i situasjoner mange kan kjenne seg igjen i. Fellesnevneren er at fristende tilbud ender i bomkjøp.

Apeland har bistått RfD med konseptutvikling, produksjon av kampanjefilmene, tekstinnhold til ulike kanaler og annonsering. Filmene er produsert i samarbeid med Eplehagen.

– RfD er flinke til å jobbe kunnskapsbasert og langsiktig, og de har et tydelig ønske om å gjøre hverdagen enklere for innbyggerne sine. Det gir et godt utgangspunkt for samarbeid, og vi setter stor pris på tilliten de har vist oss gjennom flere år. Det oppleves veldig meningsfylt, sier Helene Raunehaug i Apeland.

Kampanjen har nådd bredt ut i digitale kanaler som Meta, YouTube, TikTok og Aller TV, og responsen viser at budskapet engasjerer. Det ble også skrevet en mer omfattende artikkel, som har levert gode resultater både i RfDs egne kanaler og som native-innhold.

– Det er veldig positivt å se at så mange har engasjert seg. Sammen med Apeland følger vi utviklingen videre for å se hvilken effekt kampanjen gir over tid, og hvordan vi kan gjenbruke materiellet for å nå ut, og ikke minst inn, til så mange som mulig, sier Brændsrud.

Apeland har laget filmen sammen med Eplehagen.

Motta nyhetsbrev fra Apeland

Noen få ganger i året sender vi ut nyheter og informasjon om seminarer og fagdager. Meld deg på listen.
This field is for validation purposes and should be left unchanged.