
Sjefen for Kartverket, Johnny Welle, sammen med Øyvind Eggen (til venstre), redaktør i Stat & Styring, og Ole Christian Apeland, administrerende direktør i Apeland. Foto: Anders Myhr Nielsen
Nyhet 10.08.2026
Kartverket øverst i omdømmemåling: – Vil dele seieren med dem vi samarbeider med
Kartverket er den offentlige virksomheten i Norge med best omdømme, rett foran Politiets sikkerhetstjeneste. Det viser undersøkelsen Traction Offentlig 2026.
– For det første er jeg veldig overrasket og veldig glad. Og selvfølgelig litt stolt over et så godt resultat. Vi feiret jo veldig i fjor da vi kom på andreplass, og nå har vi tatt steget helt opp, sier kartverkssjef Johnny Welle.
Kartverkssjefen påpeker at Norge er heldige som har gode kart- og eiendomsdata.
– Når Kartverket får så positivt omdømme, er det en seier jeg gjerne vil dele med dem vi samarbeider med. Det er gjennom det samarbeidet vi klarer å levere så gode tjenester, sier Welle.
Kvalitet veier tungt
Traction Offentlig kartlegger for fjerde gang omdømmet til offentlige etater. Undersøkelsen er utviklet av kommunikasjonsbyrået Apeland i samarbeid med Altinget og Norstat. Totalt 40 etater er vurdert, der folket deler sin oppfatning av blant annet tillit, kvalitet, etikk og ledelse.
Dette er den første gangen Kartverket topper listen. Ifølge målingen scorer de spesielt godt på kvalitet, og etaten oppfattes som nøyaktig og pålitelig av respondentene.
– Kartverket har en unik omdømmeposisjon. De har høy samfunnsnytte uten å være politisk kontroversielle. Etaten leverer tjenester som vi er avhengige av, enten vi skal kjøpe ny bolig eller finne frem på veiene. Her er kvaliteten på leveransen helt avgjørende, sier Miriam G. Edvardsen, prosjektleder for Traction Offentlig hos Apeland.
Jevnt over godt omdømme
Hele 32 av 40 målte etater havner i kategorien «svært godt» eller «godt omdømme».
Etatene som får «svært godt omdømme» er Kartverket, Politiets sikkerhetstjeneste, Forbrukerrådet, Brønnøysundregistrene, Statistisk sentralbyrå, Lånekassen, Statens Pensjonskasse, Nasjonal sikkerhetsmyndighet og Riksrevisjonen.
– Til tross for en del kritisk omtale av offentlige etater i sosiale medier og andre fora, har etatene totalt sett godt omdømme, sier Edvardsen.

Gjengangere i omdømmebunnen
Helt i bunnen av listen ligger Bane NOR, den eneste av etatene som havner i kategorien «svakt omdømme». NAV og Statsbygg ligger på plassene over Bane NOR og havner i kategorien «middels omdømme».
De tre etatene lå også i bunnen i fjorårets undersøkelse. Bane NOR og NAV ligger på omtrent samme omdømmescore som i 2025, mens Statsbygg har en merkbar nedgang.
– Kritikken mot Bane NOR handler om det operative. Respondentene er positive til ideen om jernbane, men produktet som leveres er ikke godt nok. De får den laveste kvalitetsscoren av alle, og kvalitet er den viktigste omdømmedriveren, forklarer Edvardsen.
